Hoppa till sidans innehåll

Kutmaningen


Kutmaningen, ett "riktigt" Terränglopp.

Banan mäter 10,4 km och går i härlig och utmanande löpterräng mestadels på små stigar och genom skogpartier. Utmed banan finns även ett antal tungsprungna partier över hyggen och våtmarker. Ett antal kraftigare stigningar finns i slutet av banan.

 

Resultat från tävlingen den 21 juni 2011:

 

Plac Herrar Tid Klubb

1 Erik Wilhelmsson 0:47:27 LVSK

2 Thomas Svanström 0:49:55 LVSK

3 Mikael Mellegård 0:50:55 LVSK

4 Tobias Nord-Engh 0:51:27 LVSK

5 Kjell Andersson 0:51:34 LVSK

6 Björn Andersson 0:51:42 Kvänums IF

7 Andreas Ekdahl 0:54:51 LVSK

8 David Colbin 0:56:11 LVSK

9 Stefan Johansson 0:56:31 IK Gandvik

10 Magnus Andrén 0:56:50 LVSK

11 Tomas Larsson 0:56:59 LVSK

12 Magnus Karlsson 0:57:11 OK Klyftamo

13 Fredrik Truedsson 0:58:31 LVSK

14 Nicklas Sahlgren 0:59:15 LVSK

15 Gert Karlsson 0:59:18 LVSK

16 Jan-Eric Thelin 0:59:57 LVSK

17 Thomas Hugosson 1:00:36 LVSK

18 John Bergsten 1:01:37 LVSK

19 Anders Franzén 1:02:24 LVSK

20 Michael Kaufmann 1:03:28 LVSK

21 Axel Johansson 1:03:33 IK Gandvik

22 JanIngvar Johansson 1:08:07 LVSK

23 Tore Tidström 1:15:22 LVSK

Claes Ekberg DNF LVSK

 

 

Plac Damer Tid Klubb

1 Liselotte Haage 0:58:00 LVSK

2 Helen Sandberg 1:06:00 LVSK

3 Emma Ekberg 1:09:50 LVSK

4 Ida Karlsson 1:10:03 LVSK

5 Linnea Johansson 1:18:54 IK Gandvik

 

 

 

 

 

Resultat från tävlingen den 23 juni 2010:

 

 

  Herrar 10,4 km    
Plc  Namn  Klubb  Tid Diff
1 Simon Jörgensen Trångsvikens IF 49:03 00:00
2 Roger Danielsson LVSK 50:32 01:29
3 Filip Ivermark  Västerås SOK 50:41 01:38
4 Emil Börjesson LVSK 51:23 02:20
5 Mikael Mellegård Lidköping 52:39 03:36
6 Kjell Andersson Friskis & Svettis 53:43 04:40
7 Tobias Nord-Engh LVSK 53:53 04:50
8 Jan-Eric Thelin  LVSK 59:58 10:55
9 Claes Egerstad LVSK 01:02:12 13:09
10 Claes Ekberg LVSK 01:02:15 13:12
11 Tomas Hugosson  LVSK 01:03:55 14:52
12 John Bergsten LVSK 01:07:42 18:39
13 Tommy Kjörnsberg  LVSK 01:08:31 19:28
14 Eric Johansson Lidköping 01:10:12 21:09
         
  Damer 10,4 km    
Plc  Namn  Klubb  Tid Diff
1 Liselott Haage  LVSK 57:05 00:00
2 Maria Ivermark  Västerås SOK 58:46 01:41
3 Helen Sandberg LVSK 01:08:36 11:31
4 Frida Blankenau Lidköping 01:14:58 17:53
5 Emma Ekberg LVSK 01:22:22 25:17
  Ida Karlsson LVSK DNF  

 

 

Ange alt-text här.  Ange alt-text här.  Ange alt-text här.

Uppdaterad: 2016-06-08 02:36
Skribent: Jan-Eric Thelin

Välkommen till Rådåsgården

Rådåsgården

Banner_rund

Klubbens huvudsponsorer:

 Bahco Cup

                                     Destination Läckö-Kinnekulle

Postadress:
Lidköpings VSK - Orientering
Rådåsgården Råda
53196 Lidköping

Kontakt:
Tel: 0510-14324
E-post: This is a mailto link

Se all info