Hoppa till sidans innehåll

Till våra funktionärer inför DM

18 AUG 2011 08:28
Läs här angående agenda sista veckan före DM samt funktionärslista
  • Skapad: 18 AUG 2011 08:28

AGENDA FÖR SISTA VECKAN FÖRE TÄVLING

Måndag 22/8                      Göra i ordning materialet för bygge på TC, start kl 09.00, Rådåsgården

Tisdag  23/8                        Transport till TC, samling Rådåsgården kl 09.00

Onsdag 24/8                       Hämta kartor hos Yngve Malmlöf, Floby. Ulf N
Kl 18.00 kartplock Rådåsgården
Uppbyggnad dusch mm TC

Torsdag 25/8                      POL på förmiddagen
Kartplock kl 18.00, Rådåsgården

Fredag 26/8                        Samling TC kl 09.30
Fortsatt bygge, mål, fållor, speakertorn, tält mm
Utsättning kontrollställningar på kvällen
Parkering av husvagnar mm, kl 18.00

Lördag 27/8                        Tävling, samling TC Kl 07.00 utsättning av enheter.
Kl 08.30 samling parkeringsfolk
Kl 08.30 samling övriga funktionärer
Första start kl 11.00
Kl 15.00 Intagning och utsättning av kontroller
Kvällsaktivitet för camparna

Söndag 28/8                       Tävling, samling TC kl 07.00 utsättning av enheter
Kl 08.00 samling parkeringsfolk
Kl 08.00 samling övriga funktionärer
Första start kl 10.00
Kl 14.00 Intagning av kontroller
Kl 14.00 ca rivning av TC

                      Kl 15.00 Inventering Hemköp, Lidköping

 

Funktionärslista:

DM 2011   Funktionärer Preliminär lista flera tillkommer
                 
UPPGIFT     LVSK     IK Gandvik  
                 
BANLÄGGNING   Anders Swedin        
      Johan Liderud        
                 
SERVERING, KIOSK   Anna-Lisa Andersson Lars-Erik Höök (ansvarig)  
ANSKAFFNING MM   Majken Dahlén   Elinor Höök  
Mat från Dafgårds   Birgitta Eimersson   Anna-Lena Furusköld
IKG kontaktar Frasse Lasse Melander   (Lennart Gustavsson)
      Lillemor Lund   (Gunnel Gustavsson)
      Sture o Eivor    Ann-Marie Persson  
      Ove Johansson (grillar) Sven-Johan Persson
      Kerstin Johansson        
START           Hans Andersson (ansvarig)
MEDELDISTANS 27/8       Magnus Lund  
BYGGE MM         Staffan Ljungkvist  
Start 1 stor         Magnus Dahlin  
Start 2 liten         Uno Sand  
            PA Furusköld  
            Torbjörn Hagin  
            Gert Johansson  
            Göran Johansson  
            Göran Malmberg  
            Rolf Arne Bornebratt
            Tore Johansson  
            Conny Johansson  
            Rune Brandshage  
            Tor-Ive    
                 
START     Mikael Hallberg (ansvarig)      
STAFETT 28/8   Sören Andersson        
BYGGE MM   Rolf Frimodig        
Växling     Martin Hallberg        
      Monica Halberg        
      Malin Hallberg        
      Eva Karlsson        
      Ida Karlsson        
      Stina Andersson m.fl      
SKOGSARBETE, KARTA, Claes Ekberg (ansvarig)      
UTSÄTTNING MM   Kristian Lund        
Kartplock   Jan-Erik Thelin        
      Anders Franzén        
      Ann-Marie Holmström      
      Olle Eimersson        
      (Mats Johansson) vid behov      
Kontakt Yngve M   Ulf Nyström        
                 
TC     Sam Andersson (ansv.LVSK) PA Furusköld (transport)
BYGGE MM   Folke Dahlén        
Start den 22/8   Ove Eriksson        
      Rolf Gustavsson        
      Ulf Nyström        
      Bo Svensson        
      Yngve Andersson        
      Stig-Olof Pettersson      
                 
      Torbjörn Larsson        
      Olle Eimersson        
      Mats Johansson        
                 
DUSCH     Janingvar Johansson (ansv)      
Tävlingsdagar   Yngve Andersson        
      Rolf Gustavsson        
                 
                 
DATA, NÄTVERK   Anders Franzén   Dan Krantz (ansv. nätverk)
      (ev. behjälplig)   Mattias Staberg  
            Charlotte Lidberg  
            Joel Andersson  
DATABAS          Stefan Johansson (ansvarig)
Anmälan, lottning, startlist. Jan-Erik Thelin   Erik Hellsvik (förberedelser)
nummerlappar, resultat  (ev. behjälplig stafett) Dan Krantz   
            Mattias Staberg  
            Charlotte Lidberg  
DATAEXPEDITION         Tina Karling Hellsvik (ansv.)
Direktanm. Lagändring,        Solveig Liedberg  
felstäpling, brickor ändring       Anne-Marie Tiveljung 
                 
MÅL           Joel Andersson (ansvarig)
Avläsning, måldommare       Isak Krantz  
            Måldommare saknas
                 
PM           Magnus Sundmark  
            Samlar in material och 
            trycker    
RADIOKONTROLL         Jan Hjortfors  
                 
SPEAKER           Magnus Sundmark (ansvarig)
Högtalare         Magnus Södervall  
                 
PRISER     Ulf Nyström (ansvarig LVSK) Ingrid Tengeland (ansv. IKG)
PRISUTDELNING   Mats Johansson   Pia Brag Jonsson  
      Olle Eimersson        
                 
PRESS     Ulf Nyström        
      Anna Törnberg        
                 
VÄGVISNING   Anders Swedin        
Skyltning                
                 
PARKERING   Ingemar Persson ansvarig      
Camping     Magnus m.fl.         
Camping kvällsaktivitet Anders Franzén        
      Ulf Nyström        
PARKERINGSAVGIFT     Ungdomar        
10 kr + PM   Vid ingång TC        
MARKÄGARE, JÄGARE Ulf Nyström        
                 
TÄVLINGSMATERIAL     Ulf Nyström        
Band, kartplast mm            
                 
KLUBBENS EGNA LÖPARE Eva Hägnander        
      Anna-Lena Svensson      
Skribent: Jan-Eric Thelin

Välkommen till Rådåsgården

Rådåsgården

Banner_rund

Klubbens huvudsponsorer:

 Bahco Cup

 

Destination Läckö-Kinnekulle

 

Postadress:
Lidköpings VSK - Orientering
Rådåsgården Råda
53196 Lidköping

Kontakt:
Tel: 051014324
E-post: This is a mailto link

Se all info